AVOKADO YEMEYE HAZIR

11,99 ₺
11,00 ₺
Manufacturer: MEKGARDEN

Bütün avokado cinslerinin içinde en zengin ve en lezzetli aromaya sahip avokado.

Dünya üzerinde yaklaşık 400 çeşit avokado cinsi vardır ve her birinin tadı farklıdır. En bilinen cinsleri Hass, Fuerte ve Pinkerton’dur. “Yemeye Hazır Avokado", Has cinsidir. Olgun mevyenin kabuğu siyaha yakın renktedir ve pütürlü bir yüzeyi vardır. Açık yeşil renkteki eti kremamsı bir yapıdadır. Bütün avokado cinslerinin içinde en zengin ve en lezzetli aromaya sahiptir.

“Tereyağı meyvesi.” Meyvenin eti şaşırtıcı oranda yağ içerir. Aztekler 1000 yıl önce hasat etmeye başladıkları avokadoya “Yağ açısından zengin meyve” anlamında “Ahuacatl” demişler. Yeni dünyaya giden gemiciler avokadoyu tereyağı niyetine kullanmışlar. Almanlar ona “tereyağı armudu” diyorlar. Hindistan’ın ve Çin’in bazı bölgelerinde ise “tereyağı meyvesi” olarak bilinir.

Avokado enerji değeri yüksek bir meyve olduğundan özellikle kahvaltıda tüketmek için idealdir. Protein, lif, doymamış yağlar ve kansere karşı koruyucu oleik asit açısından zengindir. Ayrıca lutein, B6, C, E ve K vitamini, potasyum, folik asit ve bakır da bulundurur. 

Sert avokadolar oda sıcaklığında bir kaç gün bekleyip yumuşadıktan sonra tüketilmeli. Yumuşamış avokadoları uzunlamasına kestiğinizde çekirdeğinden kolayca ayırıp kabuğundan ayırmak için içini bir kaşıkla boşaltabilirsiniz. 
Sandviçlerinizde ve dürümlerinizde yağ veya mayonez yerine ezilmiş avokado veya kolayca hazırlanabilen, Meksika mutfağının en önemli soslarından leziz Guacamole sosu halinde kullanabilirsiniz.