Soru ve Cevaplar

 
Memnun olmadığım bir ürün alırsam ne olur? Çöpe mi atmalıyım? Sizi mi aramalıyım yoksa e-posta mı göndermeliyim?
Memnuniyetiniz bizim önceliğimizdir. Memnun kalmadığınız noktaları bize iletirseniz minnettar oluruz. info@tropikalsepet.com adresine ilgili ürüne ilişkin e-posta yollamanızı rica ederiz. Memnun kalmadığınız bir ürünü çöpe atmadan önce lütfen bizimle iletişime geçiniz, size ücretinizi iade edeceğiz. Tek yapmanız gereken, bizden yanıt alana kadar ürünü muhafaza etmeniz. En yüksek kalitede gıda teslimatı yaptığımızı garanti altına almak için memnun kalmadığınız ürünü geri alabiliriz. 
 
Neden sipariş ettiğimden daha farklı bir ürün aldım ?
Siparişlerinizi daima internet sitemizde gösterildiği şekilde yerine getirmek için çalışacağız. Zaman zaman beklenmedik şekilde stok eksikliği ile karşı karşıya kalıyoruz ve bu tür bir durumda, sizden ek bir ücret talep etmeksizin, sipariş ettiğiniz ürünü,  eşdeğer ya da daha üstün bir ürünle değiştirme teklifinde bulunuyoruz. Satmakta olduğumuz çoğu ürünün kısa süreli kullanıma uygun olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, size uygun ürünler sunuyoruz. İkame ettiğimiz üründen memnun kalmazsanız, bunu bize bildirmeniz yeterlidir, bu durumda siparişinize ödediğiniz miktar memnuniyetle geri ödenecektir.
 
Sipariş ettiğim ürünleri alamazsam ne yapmalıyım?
Nadiren de olsa siparişlerde yanlışlık yapılabilmektedir. Siparişinizde eksik bir ürün varsa  ederek eksik olan ürünü de belirten bir e-posta (info@tropikalsepet.com) gönderiniz veya TropkikalSepet Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçiniz.

 

 

%100 Müşteri Memnuniyeti

 

Taze gıda ve ambalajlı ürünlerimizde yüksek kalite sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Her ürün için daimi memnuniyetinizi garanti etmemizin altında yatan neden de işte budur. Sipariş ettiğiniz herhangi bir üründen memnun kalmazsanız, lütfen doğrudan bizimle iletişime geçiniz ki istekleriniz doğrultusunda gerekli düzeltmeleri yapabilelim. Bize, iletisim@tropikalsepet.com adresinden e-posta gönderebilir veya 0232-462 6191 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
 
Meyve, sebze ve çabuk bozulan ürünlerin iadesini teslimat tarihinden itibaren veya ürün üzerinde yazılı olan son kullanma tarihine kadar  hangisi daha önce gerçekleşir ise 4 gün içinde yapabilirsiniz. Tropikalsepet, bu ürünleri değiştirecek veya kredi kartına iade/havale geri ödemesi yapacaktır. Tropikalsepet, ürün değişimini gerçekleştirmeden veya alacak belgesi temin etmeden önce memnun kalmadığınız ürünün iadesini talep edebilir.